Anahtar Kelime Zorluğu Nedir ve SEO’yu Nasıl Etkiler?

tarafından
107
Anahtar Kelime Zorluğu Nedir ve SEO’yu Nasıl Etkiler?

Çoğu insan anahtar kelimelerin ne olduğunu bilir, ancak anahtar kelimelerin nasıl seçileceğini anlamak biraz daha gizemli olabilir. Arama hacmi, tıklama başına maliyet ve anahtar kelime zorluğu ile sunulduğunda, özellikle içerik stratejinizi oluştururken bunalmış hissetmek kolaydır. Anahtar kelime metrikleri söz konusu olduğunda, anahtar kelime zorluğu genellikle anlaşılması en zor olan olarak kabul edilir.

Peki, anahtar kelime zorluğu nedir ve anahtar kelime zorluğu SEO içerik stratejinizi nasıl etkiler? Bu makale, bu metriğin nasıl hesaplandığını ve web sitenizin arama görünürlüğünü iyileştirmek için anahtar kelime zorluğunu nasıl kullanabileceğinizi açıklayacaktır.

Anahtar Kelime Zorluğu Nedir?

Anahtar kelime zorluğu, arama motoru optimizasyonunda kullanılan ve o anahtar kelime için sıralamanın ne kadar zor olacağını tahmin eden bir ölçümdür . Bazı platformlar, anahtar kelime zorluğu yerine SEO zorluğu ve anahtar kelime rekabeti terimlerini kullanır.

Daha yüksek bir anahtar kelime zorluk puanı, Google’ın arama motoru sonuç sayfasının (SERP) ilk sayfasında görüntülenmenin ne kadar zor olacağını gösterir. Yüksek puan, o anahtar kelime için zaten sıralamada olan web siteleri arasında şiddetli bir rekabet olduğu anlamına gelir.

Anahtar kelime zorluğu, 0 ile 100 arasında bir ölçekte ölçülür. 100’e ne kadar yakınsa, anahtar kelimenin sıralaması o kadar zor olur. 0’a ne kadar yakınsa, anahtar kelimenin sıralaması o kadar kolay olur.

Anahtar Kelime Zorluğu Nasıl Hesaplanır?

Peki, bu sayı nereden geliyor? Çoğu SEO aracı, bu metrikleri hesaplamak için bir dizi metrik kullanır. Bu faktörlerden bazıları, rakip alanların derecelendirmelerini ve kendi alan derecelendirmenizi içerir.

SearchAtlas’ta, belirli bir anahtar kelime için sıralanan alan adlarının derecelendirmesini, en üst sıradaki SERP’leri sık sık ziyaret eden trafik paylaşımını ve diğer nüanslı faktörleri hesaba katan ağırlıklı bir formül kullanırız. Etki alanı derecelendirmesi, söz konusu web sitesine verilen geri bağlantıların sayısı ve kalitesi ile hesaplanır.

SEO’da Anahtar Kelime Zorluğu Neden Önemlidir?

Kendi ağırlık sınıfınızda yarışmak istiyorsunuz. Rekabetiniz bir alan derecelendirme deviyse, içeriğiniz rekabet edemeyecek ve SERP’lere gömülecektir. Anahtar kelime zorluğu, keşfedilebileceğiniz anahtar kelimeler için Google’da sıralama yapmanızı sağlar. Bu, elbette, daha yüksek trafik ve artan dönüşümlere yol açar.

Ayrıca, anahtar kelime zorluğu, zamanınızı, paranızı ve diğer kaynaklarınızı stratejik olarak işe yarayacak çabalara yatırmanıza olanak tanır. Bu, bir SEO içerik stratejisi oluşturmayı kolaylaştırır.

Web Siteniz İçin En İyi Anahtar Kelimeleri Nasıl Seçersiniz?

Doğru anahtar kelimeleri seçmek SEO başarısının anahtarıdır. Hangi anahtar kelimeleri sıralayabileceğinizi seçerken, anahtar kelime zorluğunu, arama hacmini, TBM’yi ve arama amacını dikkate almak isteyeceksiniz.

1. Sıralamak ve Kazanan Bir SEO Stratejisi Oluşturmak için Anahtar Kelimeyi Değerlendirin

Başarılı bir SEO içerik kampanyası oluşturmanın ilk adımı, çabalarınızı nereye odaklayacağınızı daraltmaktır. Bu, anahtar kelime zorluğunun güzelliğinin bir parçasıdır; gerçekçi bir şekilde sıralayabileceğiniz kelimeleri belirlemenize, zamandan tasarruf etmenize ve organik trafik kazanmanıza olanak tanır.

Sütun Sayfaları ve Küme İçeriği

Çoğu SEO içerik uzmanı, sütun sayfalarıyla başlamayı, ardından destekleyici hedef anahtar kelimeleri etraflarında kümelemeyi önerir. Sütun sayfası, işletmenizin veya web sitenizin birincil veya temel yönüne odaklanan uzun biçimli bir kılavuz, açılış sayfası veya blogdur. Küme içeriği , sütun konusuyla ilgilidir ancak size sütun konusunun daha küçük ayrıntılarını veya yönlerini genişletme fırsatı verir.

Sektörünüzle ilgili bir avuç sütun sayfanız olmalıdır. Gerektiğinde ve yeni anahtar kelime fırsatları ortaya çıktıkça küme içeriği ekleyebilirsiniz. 

Sütun yapısı, Google’ın web tarayıcılarının web sitenizin semantik içeriğini daha kolay değerlendirmesine ve genel konu derinliği için sizi tebrik etmesine olanak tanır.

Örneğin, bir spa işletiyorsanız, temel konularınız işletmenizin temel yönlerini öne çıkaracaktır. Bunlar masaj, cilt bakımı, akupunktur, sıcak taş tedavileri ve ağda olabilir. Oradan konuyu genişletebilirsiniz. Örneğin, her bir masaj türünün faydaları için küme içerikli parçalara sahip olabilirsiniz.

Temel konularınızı tanımladıktan sonra, anahtar kelime araştırmasına dayalı küme içeriği fikirleri oluşturmaya başlayabilirsiniz.

2. Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Yerleşik sütun konuları ile içerik kümeleriniz için anahtar kelime araştırmanıza başlayabilirsiniz. Araştırmanızı yaparken amacınız, işletmenizle en alakalı ve sıralamada yer alabileceğiniz anahtar kelimeleri veya arama terimlerini bulmaktır. Bu araştırma gerektirecektir. 

Genellikle anahtar kelimeleri seçmenin en basit yolu, sütun sayfalarınız için alt konuları listelemektir. Ardından, potansiyel anahtar kelime seçimlerini keşfetmek için bu konuları bir anahtar kelime araştırma aracına ekleyin.

Arama kutusuna araştırmak istediğiniz anahtar kelimeyi yazmanız yeterlidir. Ardından, önerilen anahtar kelimeleri tümünü görüntüleyerek keşfedin. Gerçek bir işletmeniz varsa veya yalnızca bir coğrafi bölge içinde gönderim yapıyorsanız, anahtar kelime konumunuzu hassaslaştırmak isteyeceksiniz.

Anahtar kelime listesini inceleyin ve anahtar kelimeleri Arama Hacmi (SV) ve Tıklama Başına Ödeme Zorluğuna (PPCD) göre seçin; bu, anahtar kelime zorluğuna benzer, ancak ücretli bir kampanya kullanmayı hesaba katar. 

Alan derecelendirmenizden veya alan yetkilinizden daha düşük zorluk puanına sahip anahtar kelimeler seçin. Düşük rekabetli anahtar kelimelerin zorluk puanlarının düşük olduğunu unutmayın. Bu, o anahtar kelime için arama sonuçlarında görünme şansınızın en yüksek olmasını sağlar. Anahtar kelime seçiminizde Anahtar Kelime Zorluğunu ve Etki Alanı Otoritesini nasıl kullanacağınız hakkında daha fazla bilgi için bu videoyu izleyin.

https://youtube.com/watch?v=dhOtf3380oE%3Fstart%3D2%26feature%3Doembed

3. Araştırmanızı Anahtar Kelime İçin Optimize Edilmiş İçeriğe Dönüştürün

Etrafında küme sayfaları oluşturmak istediğiniz anahtar kelimelerin bir listesine sahip olduğunuzda, bu anahtar kelimeleri optimize etmek için SEO içerik oluşturma araçlarını kullanabilirsiniz.

SearchAtlas paketinde İçerik Yardımcısı aracına gidin. Ardından yeni bir makale oluştur’u seçin. Seçtiğiniz anahtar kelimeyi Anahtar kelime ekle alanına girin. İçerik Asistanı, bu anahtar kelimeyi özel analizlerimiz aracılığıyla çalıştıracak ve anahtar kelimenin

 • Arama Hacmi (SV)
 • Anahtar Kelime Zorluğu (KD)
 • Tıklama Başına Maliyet (TBM)

Fareyle anahtar kelimenin üzerine gelirseniz, anahtar kelimenin metriklerinin tam bir raporunu görüntülemek için grafik simgesini seçebilirsiniz.

Aynı makaleye ekleyebileceğiniz önerilen hedef anahtar kelimeleri de bulacaksınız. İçerik parçası başına en fazla 5 hedef anahtar kelime ekleyebilirsiniz. 

Oradan, her bir belirli anahtar kelimeyle ilgili dahil etmek için bir odak terimleri listesi verilecektir. Bu terimler, içeriğinizin arama motoru algoritmaları için değerini artırmaya yardımcı olur.

SearchAtlas’ın Anahtar Kelime Zorluk Ölçeği

Anahtar kelime araştırma aracıyla, araştırdığınız anahtar kelimenin altında belirgin bir şekilde görüntülenen anahtar kelime zorluk ölçeğini bulacaksınız. Bu ölçek, zorluk düzeyine göre renk kodludur ve belirli bir anahtar kelimenin zorluk puanını etiketler.

KD Zorluk Ölçeği

0-25 = Kolay

26-50 = Ortalama

51-75 = Sert

76-100 = Çok Zor

Anahtar Kelime Zorluk Araçları

Basit bir arama, çok çeşitli anahtar kelime zorluk puanı araçlarıyla sonuçlanacaktır. Her yazılım, anahtar kelime zorluk puanlarını veya anahtar kelime zorluk ölçümlerini hesaplamak için biraz farklı bir yöntem kullanacak olsa da, hangisini seçerseniz seçin, içgörü kazanacaksınız. Rakip yazılımları karşılaştırırken, genel SEO ihtiyaçlarınız için en iyisini seçmek istediğinizi unutmayın. Bu genellikle şunları içerir:

 • Anahtar kelimeye genel bakış da dahil olmak üzere sezgisel bir kullanıcı arayüzü
 • Hacim, anahtar kelime zorluğu (KD), PPC ve KW rakiplerini gösteren güvenilir bir anahtar kelime araştırma aracı
 • Anahtar kelime zorluk metriklerinin konumunu başka bir ülke veya bölgeyle değiştirme yeteneği
 • Rakip URL’ler ve alan yetkilisi puanları için sayfa yetkisi
 • Backlink profil analizi
 • Başlıklarda hangi anahtar kelimeler görünmelidir?
 • Anahtar kelimelere dayalı içerik fikri önerileri
 • Rakiplerinizin hedeflenen anahtar kelimelerinizi nasıl kullandığını kolayca görselleştirmek için bir anahtar kelime mozaiği
 • İçeriğinizin arama sonuçları potansiyeli ve içerik kalitesi için optimize edilmesini sağlayan bir içerik oluşturma aracı

Anahtar Kelime Zorluk Aracı Olarak SearchAtlas

SearchAtlas, kullanıcıların en iyi organik arama sonuçlarında görünme şansları en yüksek olan rekabetçi anahtar kelimeleri seçmelerine yardımcı olacak bir dizi araç da dahil olmak üzere eksiksiz bir SEO araçları paketi sunar.

SearchAtlas’ta şunları bulacaksınız:

 • Doğru anahtar kelimelere dayalı optimizasyon için  SEO İçerik Asistanı .
 • İçerik Fikirleri , hedef kitlenizin ilgisini çeken içeriği planlamanıza yardımcı olur. 
 • İçerik Araştırmacısı , anahtar kelimeler için sıralama potansiyelinizi, KD’yi, terimler ızgarasını, anahtar kelime keşfini, en üst sıradaki URL’ler için içerik puanını, SV, TBM’yi, rekabetiniz için okunabilirliği ve kelime sayısını ve alan derecelendirmesini görüntüler.
 • Anahtar Kelime Araştırmacısı aracı, anahtar kelime araştırma sürecini kolaylaştırır ve anahtar kelimelerinizin KD’sini anlamanıza yardımcı olur.

Ücretsiz Anahtar Kelime Zorluk Araçları ve Ücretsiz Anahtar Kelime Denetleyicileri

Anahtar Kelime Araştırma Aracı ve SEO İçerik Asistanı da dahil olmak üzere çok sayıda ücretsiz anahtar kelime zorluğu yazılımı seçeneği mevcuttur . 7 günlük ücretsiz deneme ile SearchAtlas’ın sizin için en iyi anahtar kelime aracı olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

Anahtar Kelime Zorluğu ve Web Siteniz

Doğru anahtar kelimelerle, içeriğinizi düşük performans gösteren ve keşfedilemez olanlardan Google’ın ilk arama sonuçları sayfasına taşıyabilirsiniz. Anahtar kelime seçimi, sayfa otoritesi ve SERP sıralamasında uzmanlaşmak için bir sonraki adımı atarak sitenizin geleceğinin yazarı olun. SearchAtlas , anahtar kelime zorluk ölçümlerinin anlaşılmasını kolaylaştırır ve alanınızdaki en iyi içeriği üretme adımlarında size rehberlik eder.