Interpol’den Terra’nın kurucusu Do Kwon için kırmızı bülten!

tarafından
3062
Interpol’den Terra’nın kurucusu Do Kwon için kırmızı bülten!

Interpol, Do Kwon için dünya çapındaki kolluk kuvvetlerinin bu yılın başlarında blok zinciri girişimi çöken Terraform Labs kurucusunu aramasını ve tutuklamasını talep eden kırmızı bir bülten yayınladı .

Terra kripto para biriminin (Luna) ve sözde stablecoin TerraUSD’nin (UST) çöküşü, yatırımcıların 40 milyar dolarını sildi ve savcıların Kwon ve meslektaşları hakkında soruşturma başlatmasına neden olan bir kargaşaya yol açtı. Savcılar Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Güney Kore’de suçlamalarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Güney Koreli savcıların sözcüsünün TechCrunch’a onayladığı Kwon aleyhindeki bildirim, özellikle Kwon yatırımcıları ve müşterileri bilerek dolandırmadıysa, kripto endüstrisi için yanlış bir emsal oluşturabilir ve yeniliğe zarar verebilir, bazı endüstri yöneticileri söyledi.

Kripto yatırım fonu Dragonfly’ın yönetici ortağı Haseeb Qureshi, yakın tarihli bir podcast’te, “Do Kwon ile tanıştıktan sonra … onun nasıl bir insan olduğunu bir kenara bırakarak … Terra’nın kriminalize edilmesinin tehlikeli bir emsal olduğunu düşünüyorum” dedi. Ancak Qureshi, diğerleri gibi kendisinin de tüm detayları bilmediği konusunda uyardı.

Terraform Labs’ın sözde stablecoin UST ve kripto para birimi Luna, yatırımcıların temellerinin etkinliğine olan inancını kaybetmesinin ardından Mayıs ayında dramatik bir şekilde çöktü. Kwon, Terraform topluluğunun onayı ile kripto projesini canlandırdı ancak şimdilik sözde algoritmik stabilcoin bileşeninden kaçındı. Firmanın önceki stablecoin’i TerraUSD’nin (UST) ayrıştırılması, iç içe geçmiş durumdayken Luna tokeninin çökmesine neden oldu.

Luna tokeninin çöküşü , bir zamanlar yüksek profilli bir kripto hedge fonu olan Three Arrows Capital’in silinmesine de katkıda bulundu . Fonun ölümü, milyarlarca dolar borç aldığı BlockFi de dahil olmak üzere bir dizi kripto borç vereni ciddi şekilde etkiledi.