SaaS ile erişilebilir hale getirilen teknolojiler

tarafından
3062
SaaS ile erişilebilir hale getirilen teknolojiler

Hizmet Olarak Yazılımın (SaaS) ortaya çıkışı sektörde gerçek bir devrimdi ve kullanımı bugün de gelişmeye devam ediyor. Ancak hangi teknolojiler geride kaldı ve SaaS’ın kendisiyle erişilebilir hale getirildi?

İş alanında, bulut bilişim , teknolojik devrim için temel bir parça olmak için her şeye sahiptir. Teknoloji sağlayıcıları için, daha önce teknolojinin gerektirdiği büyük yatırım maliyetlerini karşılayamayan küçük ve orta ölçekli işletmeler veya gelişmekte olan pazarlar gibi tüketiciler için yeni kapılar açıyor.

Bu durum, büyük şirketlerin, bugün dünya çapındaki şirketlerin neredeyse %100’ünün sahip olduğu vizyona sahip olmayan küçük şirketlere göre büyük avantaj elde ettiği “dotcom” çağında yaşananlara çok benziyor. 

Uzun kuyruk modeli , bulut hizmetlerinin üç ana sınıflandırmasının büyük sağlayıcıları için geçerlidir: IaaS, PaaS ve SaaS. Her üç durumda da, sağlayıcılar altyapıya büyük yatırımlar yaparlar ve çok düşük değişken maliyetleri vardır, bu nedenle, ikincisinin gerektirdiği kapasiteye bakılmaksızın her zaman yeni bir müşteri edinmekle ilgilenirler. Bu nedenle, amacı hem küçük kullanıcılar hem de büyük şirketlerdir, özellikle ikincisi, çünkü bilgi işlem kapasitesine olan büyük talepleri, küçük şirketlere göre çok önemli ve daha istikrarlı bir gelir kaynağı sağlar.

Bulut bilişim

bulut bilişim

Bulut bilişim, iş ve teknoloji hizmetlerinin sağlanması gibi kaynakların kullanımı ve dağıtımı için yeni bir model olup , kullanıcının standartlaştırılmış hizmetler kataloğuna erişmesine olanak tanır. Aynı şekilde, öngörülemeyen talepler veya iş zirvelerinde, sadece yapılan tüketim için ödeme yaparak, esnek ve uyarlanabilir bir şekilde işletmenizin ihtiyaçlarına cevap vermeyi kolaylaştırır.

Aslında, bulut bilişim yalnızca teknolojik bir ilerleme sağlamakla kalmaz, aynı zamanda toplumu bir bütün olarak güçlendirir .
Teknoloji , ekonomik ve sosyal kalkınmaları için şu anda son derece gerekli olan teknolojik altyapıya yatırım yapma kapasitesine sahip olmayan ülkeler ve bireyler için erişilebilir hale geliyor .

Bulutun yayılması, oyun alanını eşitlemede ve gelişmekte olan ve üçüncü dünya ülkelerinin gelişimine yardımcı olmada büyük bir sıçrama olabilir.
Eğitim üzerindeki etki, bu amaç için çok önemli olacaktır ve uzaktan eğitim ve araştırmayı teşvik etme potansiyeli, bulutun etkilerini gösterdiği sütunlardan ikisidir.

Müşteri hizmetleri teknolojileri

Müşteri hizmetleri teknolojileri, SaaS ürünleriyle önemli ölçüde büyümüştür. İstemci/sunucu dünyasında , geleneksel yazılım şirketleri , müşterilerinin kim olduğunu ve ayrıca yazılımla ne yaptıklarını ve ne sıklıkta kullandıklarını bilmekte zorlandılar. Kelimenin tam anlamıyla yazılımı satın alabilir, yükleyebilir ve başka kimse yaptığınızı bilmeden kullanabilirsiniz.

SaaS uygulamaları, müşterilerinin yazılımla yaptığı neredeyse her şeyi görmelerini sağlar. Müşteri verileri, şu anda ne yaptıklarını ve geçmişte ne yaptıklarının tarihini bilen şirketlerin sunucularında saklanır.

SaaS uygulamalarının kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri saklama alışkanlığı yoktur. Bunun yerine, müşteri davranışını izlemek, SaaS şirketlerinin müşterilerle daha yakın işbirliği yapmasına ve kullanım kalıplarını ve verilerini inceleyerek ürünlerinin gerçek değerini görmelerine yardımcı olmak için çalışmasına olanak tanır.

Sonuç olarak, müşteri etkinliğini toplayabilir ve geliştirmeyi yüksek kullanım gösteren alanlara odaklayabilirler. Müşterilerin ürünü nasıl kullanıp kullanmadığını görebilir, daha iyi kullanmalarına yardımcı olabilir, en iyi uygulamaları nerede kullanıp kullanmadıklarını belirleyebilir, çabalarını yardıma ihtiyacı olan müşterilere göre ayarlayabilir ve zamanlarını daha verimli kullanabilirler.

Müşterilerinizin kim olduğunu ve ürünlerinizi nasıl kullandıklarını bilmek altın bir bilgidir ve SaaS uygulamaları bunu yapmanızı sağlar. Bu , işletme ve müşteriler için daha iyi sonuçlara yol açar . SaaS, yalnızca yazılım sunmanın daha iyi bir yolu değil, aynı zamanda müşteri ihtiyaçlarını karşılamanın daha iyi bir yoludur.